Moderní hygienické zařízení volně stojící nebo v závěsném provedení je čím dál oblíbenější. Jedná se o univerzální zařízení, které lze připojit na kanalizaci a vodu. Lze provést instalaci bidetu svépomocí a jak to udělat?
Typy bidetů Hygienické zařízení je určeno pro dodržování osobní hygieny. Avšak můžeme ho považovat za univerzální zařízení, protože se využívá pro nejrůznější účely (včetně namáčení textilu). Jedná se v podstatě umyvadlo, ale podobnost záchodové míse a místo umístění rozšiřuje jeho funkcionalitu.
Set obvykle obsahuje bidetovou baterii s řízeným perlátorem (lze měnit směr proudu vody) a kompaktní sifon. Logicky se napojuje na studenou a teplou vodu a kanalizaci.
Trh nabízí dva typy bidetů:
Při výběru bidetu se přihlíží ke způsobu montáže a baterii. Pokud uvažujete o zavěšení, pak mějte na vědomí, že u tohoto typu nelze měnit odstup od stěny. Baterie může mít dva ventily nebo páku. Za praktičtější variantu se považují pákové baterie.
Závěsný systém nezabírá tolik místa a usnadňuje údržbu celého prostoru. Avšak nesmíte zapomínat na vysokou váhu keramického zařízení a zátěž, která bude na něj působit. Ne všechny stěny jsou vhodné pro montáž takového prvku, vždyť se bidet montuje pouze na dva šrouby.
Možnosti design hotového výrobku jsou omezeny pouze technickými otvory a přípojkami vody a elektřiny. Proto snadno naleznete modely, které se budou hodit do vašeho interiéru. Mohou to být univerzální modely v bílém provedení nebo v retro stylu, který se skvěle hodí k high-tec i nestárnoucí klasice.
Pokud nemáte dost místa na instalaci bidetu, aniž by omezil vaše pohodlí, využijte kombinované varianty. Jinak se jim také říká chytrý záchod. Jedna mísa v sobě spojuje vlastnosti obou zařízení – toalety a bidetu.
Tato varianta umožňuje regulaci odstupu zařízení od stěny. Je to důležitý aspekt, protože každý uživatel má jinak dlouhé nohy. Před montáží je nutné zkontrolovat obsah zakoupeného setu. Věnujte pozornost sifonu. Pokud dodaný sifon je příliš krátký pro připojení na kanalizaci, musíte dokoupit flexibilní prodloužitelné napojení.
Pro instalaci budete také potřebovat tyto nástroje:
Dále budete potřebovat instalatérský silikon a těsnění pro závitové spoje (pásky, len, vlákno). Tmel budete potřebovat, abyste předešli protékání mezi konstrukčními prvky. Těsnění prodlouží životnost zařízení a usnadní údržbu.
Aby se zkontrolovala kvalita těsnícího materiálu, stačí zkusit, jak tuze jde utahování. Připouští se menší nadbytek, který přesáhne spojovací prvky.
Před zahájením montáže je důležité připravit místnost. To zahrnuje výběr místa pro pohodlné užívání zařízení a snadné připojení na kanalizaci a vodu. Doporučuje se vybavit přípojku vody uzávěrem pro případ, že byste potřebovali rychle vodu vypnout.
Až bude vše hotovo, můžete se pustit do montáže baterie a sifonu. Montáž bidetové mísy bude snadnější, pokud všechny prvky budou již zafixovány. Až potom můžete dát mísu na zvolené místo.
Plocha pro montáž se musí vyznačit podle uchycení zařízení k podlaze. Vyvrtejte otvory a vložte hmoždinky. Místo plastových prvků se připouští použití dřevěných spojovacích kolíků, avšak se kvůli vyšší vlhkosti nedoporučují.
Následně zafixujte mísu na podlaze. Potom můžete zařízení napojit na kanalizaci a vodu.
Mějte na paměti, že přehnaně silné utahování spojovacích prvků může vést až k jejich narušení. Proto při utahování nepřehánějte.
Po kontrole, zda zařízení neprotéká, můžete dokončit instalací aplikací silikonu. Vyplňte mezery mezi mísou a podlahou. Pro přesnější provedení můžete použít speciální návlek na prst, gumovou špachtli nebo toaletní papír. Méně často se využívá těsnící páska. Přebytky se musí odstranit před zaschnutím tmelu.
Budete potřebovat stejné nářadí, jako v prvním případě. Možná ale budete muset navíc udělat drážky. K tomu potřebujete příklepovou vrtačku s plochým nástavcem pro drážkování. Zvládnete to i s úhlovou bruskou, ale použijte diamantový disk. Pak dosáhnete drážek s rovnými okraji.
Po drážkování se můžete pustit do přípojky kanalizace a vody. Namontujte podpůrné šrouby. Instalaci baterie a sifonu můžete provádět kdykoli. Praktičtější je to až po fixaci mísy na stěnu.
Na stěnách máme nejčastěji obklady. Proto keramickou mísu v místě styku se stěnou je lepší chránit pěnovou oboustrannou páskou. Zamezíte tak poškození povrchu obkladů i bidetu.
Bidet zavěsíte na závěsné šrouby, zafixujete dodanými spojovacími prvky a překryjete dekorativními kryty. Následně se celá konstrukce i přípojky zkontrolují, a pokud nic neprotéká, můžete aplikovat na mezery mezi stěnou a mísou tmel. Po uplynutí 1-2 dnů můžete bidet začít používat.
Zpravidla celý obsah dodaných prvků se využívá v souladu s určením. Můžete však některé součástky vyměnit. Například spojovací prvky se nemusí hodit zrovna ve vašem případě, jelikož se obvykle dodávají pro dřevěné, cihlové a betonové povrchy.
Sifon je zpravidla vybaven připojovacím dílem pro napojení na kanalizační potrubí. Délka nemusí stačit, nebo průměr bude příliš velký.
V takovém případě budete potřebovat dodatečné prodloužení nebo zkrácení. Je důležité zohlednit průměr vstupních a výstupních otvorů.
Pro připojení sifonu ke kanalizaci se dodává speciální gumová manžeta. Pro kvalitnější těsnění mezi připojovacími díly a kanalizačním potrubím lze použít instalatérský tmel. Lepší je zvolit transparentní variantu.
Vnější povrch manžety se pokryje tmelem a vsune se do roury. Pro lepší výsledek doporučujeme manžetu dodatečně otočit o 90-180 stupňů. Pak tmel pokryje povrch rovnoměrně, a tím se minimalizuje riziko protékání.
Dodávaná baterie nemusí být dost pohodlná a zapadat do interiéru. Pak nezbude než hledat vhodnější variantu.
Volba mezi závěsným nebo samostatně stojícím bidetem je pouze na vás. Hlavním rozdílem je možnost měnit odstup mísy od stěny a v neposlední řadě i praktičnost údržby. Ostatní aspekty těchto typů bidetů jsou stejné.
Před koupi věnujte pozornost obsahu setu. Může se stát, že dodané součástky se nebudou hodit pro povrch, na který se bude bidet montovat. Je také možné, že baterie a sifon nebudou odpovídat vašim představám, nepůjdou připojit k přípojkám.
Instalaci bidetu můžete přenechat profesionálům. Není však vyloučené, že to zvládnete svépomocí. Postupy při instalaci nejsou zdokumentovány, a tak se postupuje pouze na základě zkušeností, pozornosti a s pomocí speciálních nástrojů.
Společnost MistrHouse usiluje o posunutí služeb pro domácnosti na vyšší úroveň. Naši specialisté se nebojí složitější práce, mají vědomosti ze všech oborů a poradí si s každým úkolem. Rychlý příjezd, nářadí pro jakoukoli práci, bezpečnost, rychlost a nízká cena – to vše vám můžeme zaručit nezávisle na náročnosti vašich požadavků.
Naši řemeslníci jsou specialisté širokého záběru. Rozumí elektřině, plynu a vodě, disponují speciálním nářadím, které není samozřejmostí u konkurence.
Poskytujeme služby v oblasti menších oprav a úprav v Praze již po mnoho let. S jistotou vás můžeme ujistit, že jakýkoli problém, který na první pohled vypadá jako neřešitelný, rychle a elegantně zvládne jeden z našich řemeslníků
Hodinový manžel je neodmyslitelná moderní služba pro rychlé řešení problémů.